Kes on Askur Alas ja mis on Sisulabor?

Askur Alas lõi Sisulabori selleks, et pakkuda oma teadmisi ja oskusi laiemalt, olgu siis tegu tõlkimise, reisikorralduse, konsultatsiooni, loengu või ükskõik millise kirjatööga, sisuturunduse või romaaniga. See ei tähenda, et ta alati töötaks üksinda – olemas on 15 aastaga ajakirjanduses ja turisminduses loodud kontaktide võrgustik, mis võimaldab ette võtta ka mahukaid töid.

Mis kasu võiks olla Sisulaborist?

Askur enda kohta:

Olen kirjamees ja sõnaseadja, tõlkija, Islandi fanaatik ja giid tundmatutel radadel seikluse otsijaile. Sisulabori lõin selleks, et pakkuda oma teadmisi ja oskusi laiemalt, olgu siis tegu tõlkimise, reisikorralduse, konsultatsiooni, loengu või ükskõik millise kirjatööga, romaani või FB-postitusega.

Emalt sain vene keele, Tallinna 7. Keskkoolist inglise keele ja 90ndatel Islandi Ülikoolis islandi keele ja kultuuri teadmised, jätkates skandinavistika õpinguid Tartu Ülikoolis, kus ühtlasi pidasin ka loenguid.

Üle kümne aasta olen tegutsenud eestlaste giidina Islandil, sekka ka Fääridel ja Gröönimaal, maades, mis on haaravalt läbipõimunud saagadest ja hingematvatest loodusvaadetest. Nüüd teen reise nii ise kui ka nt. Eesti suurimale kultuurireiside korraldajale Germalo Reisidele. Hoian end Islandi-asjadega igapäevaselt kursis, mida võib lugeda ka kodulehe uudiste küljelt ja FB-saidilt. Samas on mul vastupandamatu huvi ka saagade ja muinaspõhja mütoloogia vastu.

Olen üle 15 aasta töötanud Ekspress Grupis, esmalt Eesti esimese internetiportaali Mega toimetajana, siis Päevaleht Online´i ja Päevalehe paberlehe toimetuses. Viimased 7-8 aastat olin Eesti Ekspressi ajakirjanik. Alates 2014. aastast töötan vabakutselisena. 2015. aastast tegutseb OÜ Sisulabor.

Viikingia asjatundja: Eesti näitlejatega „Viikingid: Valhalla“ on põnev sari, aga ajalugu on seal segi nagu puder ja kapsad

Äsja esilinastunud Netflixi sarjas „Viikingid: Valhalla“, kus mängivad ka Eesti näitlejad, on viikingikultuur ja ajastu õhustik üpris hästi tabatud, aga ajaloofakte sealt õppida ei tasu, kinnitab viikingiaja fanaatik, Islandi giid ja tõlkija Askur Alas.

Loe Askur Alase artiklit

HEADREAD. Askuri intervjuu Sjóniga (2013)

HeadRead sarja neljas külaline on islandi kirjanik Sjón, keda maailm tunneb ka paljude Björki laulusõnade autorina. Vestluses tõlkija Askur Alasega avab kirjanik oma loomingu tagamaid, mis ulatuvad sürrealistlikest unenägudest iidsete islandi saagadeni. 2013. aastal ilmus eesti keeles tema romaan “Virvarebane”, mis pälvis maineka Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna.

Kestus: 43 min.

Vaata videot ERR-st

ETV. Tegelikkuse KesKus: 11 saatelõik katakombidest ja diggeritest

Saates ajakirjanik Juku-Kalle Raid, kirjanik Sven Kivisildnik, reporter Askur Alas, stilist Anu Aaremäe ja nende vestluskaaslased.

(alates 12:30)

Kuula

ETV. Tegelikkuse KesKus: 3 „Rämps pole rämps“ saatelõik arheoloogiast ja muinsuskaitsest

Ajalehe KesKus eetrivariant. Saates ajakirjanik Juku-Kalle Raid, kirjanik Sven Kivisildnik, literaat Jelena Skulskaja, uurija Askur Alas ja nende vestluskaaslased.

(alates 29:00)

Kuula

TÕLKES LEITUD. Askur Alas. (2015)

Stuudios on tõlkija Askur Alas, kellega räägime islandi keelest, kultuurist ja kirjandusest. Küsitleb saate autor ja toimetaja Peeter Helme. Helioperaator Vivika Ludvig. Muusika: Sigur Ros; Fever Ray.

Kestus: 41 min.

Kuula

VABAKANAL. Miks meedia ei kajasta interneti temaatikat? (2013)

Elver Loho arutab koos Eesti Ekspressi ajakirjaniku Askur Alase ja Õhtulehe ajakirjaniku Daniel Sepaga Eesti ajakirjanduse siseelu. Kuidas lugusid valitakse? Miks osasid lugusid ei valita? Miks mõned teemad on kuumad ja mõned mitte? Miks internetiga seotud teemadest nii vähe kirjutatakse? Kas toimetajad saavad aru mis maailmas toimub?

Kestus: 51 min.

Kuula

REISIPALAVIK. Askur Islandi loodusest ja elust (2008)

“Reisipalavik” rändab Islandile. Reisijuhiks on Eesti Ekspressi ajakirjanik ja Islandi kultuurireiside giid Askur Alas. Saatekuulaja saab ülevaate Islandi põnevaimatest paikadest ja unikaalsest loodusest, mida ilmestavad vulkaanid, mäed ja liustikud, kosed ja fjordid, kuumaveeallikad ja geisrid.

Kestus: 1 tund 55 min.

Kuula